Mercado de artesaña w San Cristobal de las Casas. Najlepsze miejsce na pamiątki z Meksyku

Będziesz mieszkać w San Cristobal? Nie bierz ze sobą żadnych ciuchów. Jak na ciebie patrzę, to od stóp do głów odnajdziesz się na tamtejszym targu z artesañą - powiedział mi mój znajomy Elvis przed moim pierwszym wyjazdem do Meksyku. Z tym od stóp do głów, to trochę przesadził - ale rzeczywiście mercado jest zarówno ucztą dla oczu, jak i dla portfela. To ewidentnie najlepsze miejsce na kupienie pamiątek z Meksyku. Ze względu na wybór, ale przede wszystkim ze względu na ceny.Mercado leży przy kościele Santo Domingo, kwadrę od targu z jedzeniem.

A przed pójściem nań mam dla Was kilka rad:

1) Nie zostawiajcie zakupów na ostatnią chwilę! Bazar jest sporawy, a decyzje same się nie podejmą.

2) Targ nazywa się targiem nie od paradejki. Trzeba się targować! Najsampierw rzucone przez Indianki ceny mogą się wydawać niskie, ale są i tak sporo zawyżone. Cenę można stargować kilkakrotnie. Warto wcześniej zapytać jakiegoś lokalsa, po ile co chodzi. Po drodze na targ z jedzeniem, po prawej stronie jest też sklep (z maskami na wejściu), który trochę pozwoli się Wam nieco lepiej zorientować w obowiązujących cenach.

3) Jeśli macie ochotę na ręcznie wyszywane poncza, kurteczki i bluzeczki warto wybrać się do San Juan Chamula, tam macie o wiele większy wybór i... o wiele lepsze ceny.

4) W szaleństwie zakupowych straganów nie zapomnijcie spojrzeć na piękną fasadę kościoła Santo Domingo.

5) Nie zapomnijcie o tutejszych hipisowskich artesanos. Ręcznie robiona przez nich biżuteria ma chyba najlepszy w świecie stosunek jakość-cena. No i kupując coś od nich, dajecie im szansę dalej żyć w marzeniu.

6) Nie wydajcie wszystkich pieniędzy!... albo wydajcie. Bo warto.


Nic na świecie mnie nie bawi jak te małpy.
Mam w kuchni najszkaradniejszą ze wszystkich.

Instagram