piątek, 30 stycznia 2015

Czy w Meksyku jest niebezpiecznie?

"Aj, przecież tam jest niebezpiecznie", "Tak sama Pani jeździ, że też się Pani nie boi",  "Tyle się czyta, to chyba nie jest rozsądne", "Pani Mama to chyba nie śpi po nocach" - takie komentarze na temat mojego życia w Meksyku słyszę niemalże każdego dnia. Od taksówkarzy przez słuchaczy na moich wykładach i dziennikarzy TVP aż do pani Krysi sąsiadki. Pytanie o bezpieczeństwo jest też najczęstszym pytaniem, które zadajecie mi Wy, w kuluarach wiadomości na FB i mejlowych porad. Nie żebym nie lubiła za każdym razem odpowiadać na to same pytanie,  bo o dziwo wyjątkowo w tym gustuję (nauczycielskie i teatralne niespełnione zapędy chyba). Pomyślałam tylko, że napiszę o bezpieczeństwie w Meksyku dla tych, którzy wolą zapytać Googla, a nie mnie osobiście.


Czy naprawdę jest niebezpiecznie?

Jest niebezpiecznie. Statystyki nie kłamią, a opowiadane historie nie biorą się znikąd. Nie mogę odpowiedzieć inaczej. To okropne, że liczba ofiar zabójstw co roku wzrasta. To okropne, że często do zaginięć i morderstw swoich własnych obywateli często przyczynia się wojsko i policja. To okropne, że giną dziennikarze, studenci, lokalni aktywiści i działacze społeczni oraz ekologiczni.
I tak, trzeba się mieć na baczności.

Ale muszę dodać jeszcze: spędziłam w Meksyku już kilka lat i jeszcze nic złego mnie nie spotkało. A nie siedzę zamknięta w luksusowym hotelu, tylko korzystam z meksykańskiego życia w jego pełnych urokach. Jeżdżę stopem, tanimi autobusami, podróżuję sama, chodzę na imprezy. Pozwólcie więc, że odpowiem Wam na to pytanie na przykładzie własnym i moich znajomych, Raz ukradziono mi pieniądze, które zostawiłam na wierzchu w hostelu. Spotkało mnie to, bo poczułam się za bezpiecznie. Tak zresztą zaczyna się prawie każda historia o kradzieży tutaj. Ta moja kradzież to była kradzież bezbolesna, bywa gorzej.

Tak, mam znajomych, których okradziono z bronią w ręku. Koleżanka szła na romantyczny spacer o zachodzie słońca z chłopakiem, drogę zastąpił im chłopak z maczetą, kazał oddać torebkę, ona oddała. Inna znajoma jechała autobusem, kiedy wpadła zbrojna banda i kazała oddawać kosztowności. Moja Jimenka jechała samochodem przez dzielnicę Roma Norte w Deefe (uchodzi za jedną z bezpieczniejszych), drogę zajechał jej samochód z uzbrojonymi mężczyznami. Nie miała przy sobie pieniędzy, więc jeden z chłopaków wsiadł do jej samochodu i kazał jechać wypłacić pieniądze z bankomatu. Po drodze położył jej rękę na kolanie, powiedziała "nie", ten przeprosił i jechali już dalej spokojnie. Za nimi oczywiście drugi samochód z koleżkami. Jimena wypłaciła pieniądze, na szczęście miała przezornie ustawiony dość niski limit dzienny wypłat, więc stanęło na 3 tysiącach pesos. Mieszka w Deefe od urodzenia, spotkało ją to pierwszy raz w życiu. "Cuando te toca, te toca" (kiedy cię to dotyka, to cię dotyka) - odpowiedziała mi krótko popularnym powiedzeniem. Okradli cię, okej, żyje się dalej.  Więcej osobistych historii o kradzieżach nie słyszałam bezpośrednio od znajomych.

Nie, nie znam nikogo, kto został porwany. Nie, nie znam nikogo, komu porwali dziecko. Nie, nie znam nikogo, komu porwali kogoś z rodziny. Słyszałam oczywiście trochę historii o znajomych znajomych znajomych, tych jest w bród.


Czy naprawdę jest AŻ TAK niebezpiecznie?

Nie jest aż tak niebezpiecznie. Po ulicach nie spacerują ludzie z bronią. Nie słychać strzałów. Nie widać na ulicach przemocy. Nie słychać krzyków. Tylko dwa razy widziałam uciekającego złodzieja, który ukradł komuś portfel albo łańcuszek (obydwa przypadki na Mercado de Lagunilla, zaraz obok Tepito, miejsca uchodzącego za najniebezpieczniejsze w mieście Meksyk). I nie, nie czuję ciągłego zagrożenia.

Czym różni się przemoc meksykańska od polskiej?

To takie małe przemyślenie, do którego doszłam ostatnio. Oczywiście nie jest prawdziwe w 100% przypadków, bo każdy człowiek jest inny i wszędzie na świecie można spotkać wariata, bydlaka i człowieka, który chce się wyżyć na innych. W Polsce przemoc często wiąże się z czystą agresją. Bo ktoś należy nie do takiej subkultury, bo ma szalik innej drużyny, bo mówi w innym języku, ma inny kolor skóry, nie takie buty, bo za mało mięsa w kebabie. Bo chłopaki "nie poruchawszy w tym odcinku", więc jakoś muszą się odreagować. Pod tym względem - w pozornie niebezpiecznym Meksyku, czuję się bezpieczniej niż w Polsce. Bo za przemocą rzadziej kryje się szaleństwo, agresja, homofobia i nienawiść.Dlaczego w takim razie Meksyk kojarzy się Polakom przede wszystkim z niebezpieczeństwem?

Bo taki obraz Meksyku lansują polskie media. Pracuję od lat w mediach i wiem, jak to działa. Dziennikarstwo przestaje być sztuką, a staje najprostszym przykładem sprzedaży. Gdzie popyt kreuje podaż, a podaż - popyt. Towar ma być piękny, lśniący, szokujący, seksowny. A jeśli taki nie jest, to trzeba go takim uczynić. A jak sprzedać Meksyk? Meksyk sprzedaje się szokiem. Trupami, przemocą, zbrodniami, gangami narkotykowymi. Oczywiście, to wszystko się dzieje, a wiadomości są wiadomościami. Dziennikarze informują nas o tym, co się dzieje na świecie, a to są często najważniejsze wydarzenia z Meksyku, co zrobić. Piszą jednak też o innych rzeczach, ale te często nas nie kręcą, nie szokują, nie pozostają w pamięci. Media to wiedzą i robią z tego użytek. Wiedzą, co wrzucić na HS albo na główną, żeby się "klikało". Tutaj wszystko zatacza koło. 

Wiadomo, że najważniejszy jest tytuł i lead. Internet często robi takie sztuczki, że tytuł zwodzi czytelnika, mami sensacją, a potem okazuje się, że tekst wcale nie o tym i tak w ogóle to nuda. Moim faworytem "Ma 50 lat, a wciąż zachwycają się nią tłumy", które jest tytułem artykułu o... 50-leciu wymyślenia kostki Rubika.

Co o bezpieczeństwie w Meksyku mówią statystyki?

"Niebezpieczność" danego kraju zazwyczaj mierzy się ilością zabójstw w ciągu roku na 100 tysięcy mieszkańców. Ten wskaźnik w Meksyku plasuje się na poziomie 21.5, podczas gdy w Polsce jest to 0,8, w USA 3,8, a w Rosji 9,0. Meksyk okazuje się jednak bezpieczniejszy od swoich południowych sąsiadów, gdzie ten wskaźnik to: Gwatemala - 39,9, Belize - 44,7. Dużo niebezpieczniejsze są Salwador  - 41, 2 oraz Honduras - 90,4 (który jest obecnie najniebezpieczniejszym krajem świata, który nie jest w stanie wojny). W całej Ameryce Łacińskiej bardziej niebezpieczne niż Meksyk okazują się być: Brazylia (25,2), Kolumbia (30,8) i Wenezuela (53,7). Źródło: Wiki.

W samym Meksyku najbezpieczniejszymi stanami wedle statystyk są: Hidalgo, Yucatan, Queretaro, Campeche i Tlaxcala, najbardziej niebezpiecznymi zaś Guerrero, Morelos, Sinaloa, Michoacán i Guanajuato, najniebezpieczniejszymi miastami zaś Culiacan, Chilpancingo, Tecoma, La Laguna oraz Acapulco. Według Mexico Peace Index Report 2015 Meksyk w ostatnich kilku latach staje się coraz bardziej bezpieczny, w 26 na 32 meksykańskie stany odnotowano podniesienie się poziomu bezpieczeństwa.

Bardzo fajną mapkę przygotował też "The Economist", który porównuje poziom bezpieczeństwa poszczególnych stanów Meksyku do innych krajów na świecie. Każdemu meksykańskiemu stanowi zostaje przyporządkowane państwo o najbliższym mu poziomie zabójstw. To, że w stanie Oaxaca popełniono podobną liczbę zabójstw co we Włoszech (523-529), nijak nie uspokaja, jako że Włochy mają 60 milionów mieszkańców, a Oaxaca niespełna 4. Jednakże porównanie bezpieczeństwa stanu Yucatan do Finlandii już wypada bardziej pozytywnie (w obydwóch miejscach 2.20 zabójstwa na 100,000 mieszkańców).
Jak uczynić swój pobyt w Meksyku bardziej bezpiecznym? Kilka porad.

1) Kiedy jedziesz autobusem, nie wkładaj plecaka z cennymi rzeczami na półkę nad głową, nie kładź go na siedzeniu obok. Najlepiej miej te rzeczy na kolanach, torebkę, plecak zawieszone na kolanie. Można przywiązać też plecak do nogi. Kilku moich znajomych zostało okradzionych w autobusie, bo nie przywiązali uwagi do bezpieczeństwa bagażu podręcznego. Nie słyszałam zaś o żadnym przypadku, by komuś zginął bagaż z bagażnika autobusowego.

2) Kiedy przyjeżdżasz do nowego miasta, zapytaj lokalsów, co jest bezpieczne, a co nie. Czy bezpiecznie jest jeździć autobusem? Czy bezpiecznie jest jechać taksówką? Gdzie lepiej się nie zapuszczać? Ja często kładę przed moim hostem mapę i mówię: zakreśl mi liniami obszary, w które nie powinnam iść. Jeśli masz zamiar skręcić w ulicę, która nie wygląda bezpiecznie, zapytaj pana w sklepie na rogu, czy to bezpieczne. Często ludzie sami przestrzegają - nie idź tam, to nie jest zbyt bystre.

3) W niebezpiecznych miejscach staraj się być niewidzialny. Nie szokuj ekstrawaganckim strojem, makijażem, krótkimi szortami. Ja kiedy podróżuję sama, to wdziewam coś, co nazywam "uniforme de securidad" - uniformem bezpieczeństwa. Składa się on z luźnych spodni za kolano albo długiej luźnej spódnicy oraz koszulki, która nie odsłania biustu. Poza tym, obowiązkowo - chustka na głowę, żeby nie świecić bladymi lokami na 2 kilometry. Moim autorskim pomysłem jest też włączenie w skład uniformu bezpieczeństwa koszulki z Matką Boską z Gwadelupy, najświętszej panienki Meksykanów. Jak można podnieść na nią rękę? Sprawdzonym pomysłem jest też fejkowa obrączka na palcu. Pomaga w ukracaniu niechcianych zalotów.

4) Kiedy wracasz sam taksówką, poproś kogoś, żeby cię odprowadził i spisał numer pojazdu, rejestrację. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ta informacja może się przydać także, jeśli coś w taksówce np. zostawisz. Polecam również Ubera, działa w niektórych większych miastach Meksyku. Co by o nim nie mówić - opcja przesłania komuś statusu naszego przejazdu, naszej lokalizacji i namiaru na kierowcę jest naprawdę świetna.

5) W niebezpiecznych miejscach nie świeć drogim sprzętem. Znam ludzi, którzy swoje lustrzanki oklejają szarą taśmą klejącą, a paski z jebutnym napisem "Canon" zastępują tanią, hipisowską plecionką. Pokrowiec od aparatu można schować w jakiejś torbie, plecaku. Ja swój aparat noszę w związanej jako torba chustce. Staraj się wyglądać i zachowywać jak ktoś, kogo okradać nie warto. Samo nastawienie: "Jestem tylko biednym muzykiem, studentem". "Może nie wiesz, ale Polska wcale nie jest dużo bogatsza niż Meksyk" już może zrobić swoje. Podkreślam, że mówię o podejrzanych miejscach, a nie turystycznych szlakach.

6) Staraj się uniknąć dania łapówki - kilka trików. Kiedy pierwszy raz jechałam do Meksyku, to mi się wydawało, że na każdym kroku będą chcieli ode mnie łapówkę. Kupiłam więc  w przykościelnym sklepiku pliczek obrazków z Janem Pawłem II, takich z brokatem, na bajerze. Plan był taki, że jak poproszą mnie o włożenie pieniędzy w paszport, to włożę papieża i wzruszę ich katolickie serca miłością do ich ukochanego "papy". Innym sposobem jest wzięcie ze sobą jakiejś innej, mniej znanej waluty, której duże papierkowe nominały są mało warte. Podobno skutkują stare polskie banknoty sprzed reformy. W końcu nikt ode mnie łapówki nie chciał (nigdy w Meksyku), a obrazki dałam znajomym okolicznym sklepikarzom i panu z wózka z hamburgerami. Policja zaś zamiast być interesowna, bezinteresownie mi pomagała (opowiem kiedyś przy kawie!:))

7) Ustaw limit wypłat na karcie płatniczej. Miej w pogotowiu telefon, z którego możesz zadzwonić zablokować skradzioną kartę. Miej dwa portfele - jeden na większe kwoty, jeden na codzienne wydatki na ulicy. Dwie karty też się przydają, z doświadczenia wiem (bankomaty w Meksyku często dają najpierw kasę, a potem kartę, można o niej zapomnieć, jak już ma się kase w ręku).

8) Polecam zakup meksykańskiej karty SIM. Wydatek to praktycznie żaden, a ma się internet i w każdej praktycznie sytuacji można zadzwonić. Polecam informowanie bliskich na bieżąco o swojej sytuacji. Na wszelki wypadek. 

Macie jakieś swoje sposoby, rady, triki? Listę będę uzupełniać.Kiczowate, liryczne podsumowanie

Mam od czasu taki moment, że jestem na jakimś koncercie, i myślę: "Bądźcie tu teraz ze mną, zobaczcie ten Meksyk, a nie ten z gazet!". To jakaś impreza na dachu z widokiem na całe miasto. To spontaniczny koncert na ulicy, który przypadkowych przechodniów zamienił w wielkie, radosne party. To koncert w cenocie pośrodku dżungli, gdzie przystaję na chwilę w tańcu i się rozglądam. A wszyscy się uśmiechają. Jest pięknie, jest normalnie, jest radośnie. "Dreju! Jusiu! Dobry!" - krzyczę w myślach do moich przyjaciół po drugiej stronie oceanu - "Przyjeżdżajcie! Nie słuchajcie, co piszą gazety. Tu jest najpiękniej na świecie! To tu mieszka Elvis, Kurt i Janis! Mexico jest naprawdę Magico!".

30 komentarzy:

 1. Dziękuje bardzo za wyczerpujący post! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. To rzeczywiście przykre jak media kreują niektóre miejsca na świecie. Osobiście uważam, że wszędzie jest prawie tak samo i to my ludzie jesteśmy panami sytuacji i w dużej mierze jesteśmy odpowiedzialni za to co przyniesie nam każdy nowy dzień. Można się bawić dobrze w każdym miejscu na świecie, żyć nie zawadzając innym, jest tylko jedna żelazna zasada- nie kusić losu, bo w przeciwnym razie, to te wszystkie sytuacje o których trąbią media, że mogą nas spotkać w Meksyku, to równie dobrze przytrafią się nam na byle jakim wygwizdowie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam! Również byłam sama w Meksyku i nic mi się nie stało, ani przez chwilę nie czułam się niebezpiecznie. Na pewno jeszcze kiedyś wrócę do Meksyku; )

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjne podsumowanie dla każdego kto się wybiera do Mexico - przyznam, że mnie troszkę uspokoiłaś, ale też zwróciłaś uwagę o czym warto pamiętać:) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Byliśmy w Meksyku w marcu tego roku, również wszyscy nas przestrzegali że nas okradną, porwą albo zabiją, a czuliśmy się dużo bezpieczniej niż w Polsce. O naszym turystyczno-wpinaczkowym wyjeździe można poczytać tutaj: http://tourandclimb.blog.pl/guanajuato-la-bufa/

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam, usmeichnełam się i z radością opuszczę nasz rodzimy "meksyk", aby udać się do tego egzotycznego. Już nie mogę się doczekać wyprawy. Dziękuję za mnóstwo rozsądnych i praktycznych wskazówek.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej! Bardzo dziekuje za ten post. Wlasnie zaczelam zaglebiac wiedze na temat Meksyku i ciesze sie, ze tutaj wlasnie trafilam. Porada na temat koszulki sprawila, ze pragne miec taka i chodzic w niej nawet po Polsce! Mam pytanie - jaka ksiazke o Meksyku polecilabys osobie, ktora chce sie dowiedziec czegos wiecej o tym kraju, zajrzec za stereotypy? Bede wdzieczna za podpowiedzi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Karino, chodzi Ci o książkę wydaną w języku polskim czy może być po angielsku albo po hiszpańsku? Czy chodzi Ci coś w stylu przewodnika, reportażu, historii kraju czy może o literaturę piękną? Coś konkretnie Cię interesuje? Bo jak się domyślasz temat książek o Meksyku jest dość rozległy.

   Usuń
 8. Ja dodalabym jeszcze to by nie łapać taksówek z ulicy(zwłaszcza w Mexico City) tylko zamawiać przez telefon lub korzystać z tych hotelowych, a jak juz przynajmniej wybierać te oznakowane ;) Byłam w Meksyku niespełna rok temu, a teraz znów się wybieram, już nie mogę się doczekać! ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wylatuję za 2 dni do Mexico City na 2 tygodnie. Jestem fotografikiem. Po przeczytaniu tego artykułu widzę, że będę musiał zostawić mój profesjonalny sprzęt w domu i próbować fotografować komórką. Proszę poradzcie czy naprawdę w dzień nie mogę nosić mojego Canona z
  tele ? Pozdrawiam i czekam na jakiś odzew. Czasu na decyzję mam mało. Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, nie zauważyłam Twojego komentarza. Teraz już "po ptokach". Zawsze zależy, co i w jakich okolicznościach chcesz fotografować. W wielu miejscach będziesz całkowicie bezpieczny, nawet świecąc drogim sprzętem. Szczególnie na turystycznych szlakach. Daj znaka, jaką podjąłeś decyzję i gdzie można zobaczyć Twoje zdjęcia ;)

   Usuń
 10. Byłem przez jeden dzień w Meksyku, od strony San Diego. Od rana do wieczora podróż wzdłuż wybrzeża i jedzenia w knajpach, barach, na tarasach. Byłem tam z osobą, która już kilkadziesiąt lat żyje w USA i przyjeżdża do Meksyku nawet często.
  Do czego dążę. Od strony USA Meksyk zrobił na mnie ogromne wrażenie bo sam lepiej odnajduję się w takich klimatach niż w luksusowych dzielnicach z lambo na chodniku przed każdym domem. Ludność bardzo biedna i... porządna, to dobrzy ludzie ale biedni. Charakterystyczny zapach towarzyszył mi cały dzień, żadne miejsce na ziemi nie zadziałało na mnie tak jak Meksyk. Niewiele mogę powiedzieć bo to tylko jeden dzień ale na celu mam aby tam wrócić na dłużej. Chętnie spędziłbym tam kilka lat a może i resztę życia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Meksyk to kraj o ciekawej kulturze i słynie z bardzo pikantnych dań, ja lubię ostre.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bo to zupełnie normalne w Polsce, że ktoś wsiada do twojego samochodu, każe ci jechać do bankomatu i wypłacać pieniądze. Stąd troszkę tam niebezpieczniej, ale nie aż tak bardzo. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdzie nic takiego nie napisałam i nie rozumiem tej ironii.

   Usuń
  2. Może chodziło o żonę😅

   Usuń
 13. Hej! A jak wygląda bezpieczeństwo na wioskach? Mam w planach pokręcić się po Jukatanie (rowerem w pojedynkę) korzystając z helpx. Przeczytałam Twój wpis i trochę się jednak zastanawiam czy z moją głową wszystko w porządku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Znam sporo osób, które jeździły po Jukatanie rowerami, ale nie znam żadnych jeżdżących w pojedynkę kobiet. Ale jeśli jeździć gdzieś w Meksyku rowerem, to właśnie tam, tak myślę. Jukatan jest generalnie jednym z najbezpieczniejszych miejscem w Meksyku (stan Jukatan na poziomie Finlandii podobno).

   Usuń
  2. UPDATE, może komuś się przyda: Poznałam Zosię, która zjechała kawał Meksyku w pojedynkę na rowerze. Polecam jej stronę na fb Just a Journey.

   Usuń
 14. Witam. To ponownie ja, fotografik pytający o bezpieczeństwo w Mexico City. Zostawiłem swój sprzęt w Polsce a na tą wyprawę kupiłem profesjonalną "małpkę" nie rzucającą się w oczy lecz z najlepszą optyką .
  Poleciałem, spędziłem 3 tygodnie tylko w tym mieście i.... zawstydziłem się swoim przedwyjazdowymi obawami. Przepraszam mieszkańców tego pięknego i ogromnego miasta za mój brak zaufania i moje podejrzenia. Włóczyłem się od rana do nocy i wszędzie napotykałem ludzi szczerych, otwartych i gotowych pomagać. Polecam z całego serca ! Może napomknę o wizycie u fryzjera w ubogiej dzielnicy na południu tego miasta, który jak się dowiedział, że pochodzę z Polski zaczął opowiadać mi historię naszego kraju poczynając od wojen napoleońskich a kończąc na Wałęsie. Byłem zaskoczony jego wiedzą. Powiedział mi, że jest dumny z tego, że Polak odwiedził jego zakład i absolutnie nie chciał przyjąć zapłaty, wręcz zagroził mi obrazą jeśli zostawię te pieniądze gdzieś w jego pracowni. Polecam, polecam, polecam. !!!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawa historia, ja mam dobre zdanie o Meksyku, bo akuratnie nic mi się nie przytrafiło. Ale takie rzeczy dzieją się wszędzie.

  OdpowiedzUsuń
 16. A mi się wydaje, że wszędzie mogło się coś takiego przydarzyć.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jakiś czas temu spędziłam w sumie około pół roku w Puebli - podobno jedno z najbezpieczniejszych miast. Przed wyjazdem czytałam Twój i podobne wpisy, wypytywałam Meksykanina, jak to jest z bezpieczeństwem, bo wszyscy straszyli. Byłam służbowo i mieszkałam w hotelu w dobrej dzielnicy, więc tak dużo nie widziałam. Ale jeździliśmy na wycieczki, imprezowaliśmy (życie nocne w Meksyku jest genialne!), chodziliśmy wieczorami, braliśmy przypadkowe taksówki (to akurat niezbyt mądre, Meksykanie mówili, że zawsze podają komuś bliskiemu numery), korzystaliśmy z miejskich busików. Później zaczęłam poruszać się po okolicy samotnie. O policji odniosłam wrażenie, że jest całkiem miła - choć racja, bywa uzbrojona po zęby. I łapówki podobno lubią.
  Owszem, powiedziałabym, że jest mniej bezpiecznie niż w Polsce, ale osobiście zagrożenie czułam co najwyżej... na drodze. I w stolicy trochę, kierowca wynajętego busa bardzo pilnował zatrzaskiwania drzwi. Tak więc nie ma co siać paniki, po prostu trzeba zachować ostrożność - a kraj ma w sobie coś przyciągającego. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie rozumiem czemu autorka w tak marnym świetle przedstawiła przykład polskiej przemocy versus meksykańskiej. jaka agresja...z tego co wiem to w meksyku jest wieksza fala uzależnien od mocnych dragów niżli u nas.( u nas alko) jeżeli spotkasz takiego gościa to tez ci odstrzeli - podkreslam odstrzeli głowę bo agresywny po dragach lub ewentualnie biedny. w polsce to zwyzywają , pobiją albo nóż wyciągną w drastycznych przypadkach. broń to relatywna rzadkość. czego nie można powiedzieć o meksyku. Byłem trochę czasu na południu na jukatanie. spokojnie. ale....nie widziałem nigdzie tylu patroli z ostrą amunicją i wojska na plaży choć pewnie chcieli się ukrywać przed turystami - jakoś wtopić. Proszę państwa to jest DZIKI ZACHÓD - adrenalina musi być i to jest fantastyczne bo nie oszukujmy sie trzeba nie mieć szczęscia by zostać napadniętym. nie ma co też na siłę szukać nie wiadomo jakich przygód - kiedyś jak na westernach było każdy miał broń więc i ta druga strona musiała być czujna bo napaść mogła okazać się postrzałem przez udającego śpiącego wędrowca. Dlatego lubie Meksyk . Jest tam coś lekko podnoszącego ciśnienie. mix tequili , pięknych kobiet , gorąca , muzyki , jedzenia , religii , przyrody i spotkanie w pojedynku ze śmiercią. Ukraina to taka mniej egzotyczna wersja meksyku moim zdaniem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiązałabym niebezpieczeństw w Meksyku z ludźmi przebywającymi pod wpływem narkotyków. Geneza niebezpieczeństw to problem bardzo skomplikowany i związany głównie z innymi czynnikami. Konsumpcja narkotyków jest zaś o wiele większa na przykład w USA, a i broń jest tam legalna.

   Usuń
  2. A co do agresji w Polsce, to zazdroszczę takiego oglądu naszego kraju. Ja niestety żyłam w takiej Polsce, gdzie wybito mojej koleżance zęby, bo mówiła po islandzku, gdzie koleżankę Meksykankę pobito, bo "wyglądała jak Rumunka"... Listę mogłabym ciągnąć, wymieniając do tego swoje własne, okropne przeżycia, na które mój blog nie jest ani czasem ani miejscem.

   Usuń
 19. Fajkowa obrączka, czyli jaka dokładnie ? Czy zwykła obrączka z wzorem "w razie czego" może ciut mnie wyratować czy wręcz odwrotnie ? PS polskie media od dawna są w wielu tematach przekłamane, więc nie biorę ich do siebie, ale ile nerwów se na zjadam, a co ty dorobisz się kłopotów, niebezpiecznie itd. ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Fejkowa" nie "fajkowa", czyli nieprawdziwa:)

   Swoją drogą już od dawna jej nie używam, zestarzałam się i już mnie tak nachalnie nie podrywają:) Albo nauczyłam się skutecznie ukracać takie po prostu słowem lub spojrzeniem.

   W tym punkcie chodzi po prostu o niewyróżnianie się swoim wyglądem, co z całego serca polecam.

   Usuń
  2. Cieszę się,że odkryłem twoj blog. Mieszkając ponad 20 lat w Mexico,zgadzam się ze wszystkim, co opisujesz. Obiektywnie i dokładnie.To, co najlepiej pamiętam z moich meksykańskich wspomnień , to napad z bronią w ręku, kiedy poszedłem do A.N.D.A ( Asociación Nacional de Actores) pobrać pieniądze. Wtargnęło kilku napastnikow , zabili jednego ochroniarza, drugiego ciężko ranili. Padliśmy wszyscy na podłogę podczas strzelaniny, bo kule latały nam nad głowami. Gangsterzy skryli się gdzieś w budynku, a my baliśmy się z niego wyjść. Było pełno policji i tajnych agentów. Innym razem wieczorem biegł prosto na mnie złodziej, uciekając przed kulami kierowanymi w jego kierunku i , co za tym idzie, w moim. Też padłem na ziemię,żeby nie zostać zabitym przez złodzieja albo przez tych, co strzelali z naprzeciwka. Byly to najpowazniejsze wypadki. Inne to kradzieże w metrze ,autobusie( camión), albo usiłowanie kradzieży). Raz w minibusie( pesero) dwaj faceci przystawili mi do głowy pistolet i musiałem oddać im wymienione w kantorze dolary, ponieważ mnie śledzili i weszli ze mną ąz do minibusa. Ważne,że żyję, chociaż syn mojej znajomej nie miał tyle szczęścia. Został przypadkiem zabity w jednym z barów w modnej i dobrej dzielnicy LA CONDESA..-- Tak jak powiedziałaś: cuando te toca, te toca. -- Abrazos. Andrés.

   Usuń
 20. Świetna relacja, niesamowicie wciąga. Meksyk to jednak dla Polaka dość egzotyczne miejsce, nic dziwnego, że od razu kojarzy się z niebezpieczeństwem. Super, że sugerujesz rozwagę i pokazujesz drugą stronę medalu. :)

  OdpowiedzUsuń