sobota, 26 sierpnia 2017

"Einstein świadomości". Doktor Grinberg i jego tajemnicze zaginięcie

Wśród meksykańskich hipisów - postać kultowa. Dla jednych - szaleniec, dla innych - genialny naukowiec, który odkrył prawdziwą naturę rzeczywistości. Jacobo Grinberg profesjonalne badania nad ludzkim mózgiem na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku połączył ze studiami nad telepatią, medytacją i meksykańskim szamanizmem.

Kiedy w 1994 roku po prostu zniknął, ludzie mówili, że zamienił się w energię albo że przeszedł do innego wymiaru. Niektórzy sugerują, że za zniknięciem stoi CIA, które porwało Grinberga, by ten dla niej pracował. Inni wskazują na Carlosa Castanedę, który miał nasłać kogoś, by zamordować naukowca.


Miał 12 lat, kiedy zdecydował, co będzie robił w życiu. Zmarła wówczas jego matka, miała wylew, a on postanowił zająć się naukowo ludzkim mózgiem. Wytrwał w tej decyzji, skończył studia psychologiczne na UNAM-ie, następnie prowadził badania naukowe w Meksyku i USA, by w końcu założyć Narodowy Instytut Studiów nad Świadomością, finansowany m.in. właśnie przez Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny Meksyku. Napisał ponad 50 książek. Badał fale mózgowe w różnych stanach - w swoim laboratorium sadzał meksykańskich szamanów, by dowiedzieć się, jak pracuje ludzki mózg w trakcie transu. Wierzył, że dzisiejsi naukowcy zajmujący się ludzkim mózgiem mogą wiele nauczyć się od ludowych znachorów.

Odwiedzał wielu z nich. Był u Marii Sabiny - mazateckiej curandery uzdrawiającej przy pomocy świętych grzybów. Był u don Lucio pochodzącego ze słynnej rodziny graniceros - ludzi potrafiących sterować zjawiskami atmosferycznymi. Jednak w jego życiorysie złotą czcionką zapisało się przede wszystkim spotkanie z Pachitą, która dzięki niemu stała się jedną z najsłynniejszych znachorek Meksyku. Grinberg poświęcił jej wiele artykułów oraz dwie całe książki i można powiedzieć, że to właśnie Pachicie i on zawdzięcza swoją sławę. Wielu Meksykanów do dziś kojarzy go jako "tego, który napisał "Pachitę".

Kiedy na własne oczy zobaczył, jak Pachita uzdrawia, przestał wierzyć własnym zmysłom. Przestał wierzyć we wszystko, co wiedział. Znachorka przecinała nożem ludzkie ciało, wyciągała z niego chory organ, uzdrawiała go w swoich rękach, a potem wkładała z powrotem do ciała, a człowiek momentalnie zdrowiał. To przeczyło całej logice, całej naturze rzeczywistości. - Pachita była w stanie czynić prawdziwe cuda modyfikując czasoprzestrzeń i materię - pisał. Zaczął kwestionować naszą rzeczywistość. Uznał, że materia nie istnieje - a wszystko, czego doświadczamy, leży w naszej świadomości. Że to nasza świadomość odpowiada za poznawania tego świata. Świat jest zaś wielkim strumieniem energii, którego zaledwie małą część człowiek jest w stanie doświadczyć. I uznać za to, co nazywamy "rzeczywistością". Nazwał to teoria sintégica, teorią syntergiczną.

8 grudnia 1994 roku nagle zaginął. Z domu zniknęły także jego materiały naukowe. Znajomi myśleli, że pojawi się 12 grudnia na swojej imprezie urodzinowej, ale jubilat nie dotarł na swoje własne przyjęcie. 14 grudnia miał lecieć do Tybetu, długo się do tej podróży przygotowywał. No dobrze - pomyśleli jego bliscy - może rzeczywiście przed podróżą się gdzieś zaszył i naprawdę jest w Tybecie. Poczekali, ale Grinberg nigdy nie wrócił. Wtedy zaczęli dzwonić - do Tybetu, do ambasady w Indiach, nawet do ciotki mieszkającej w Izraelu, którą mógł odwiedzić. Okazało się, że Grinberg nigdy nie opuścił Meksyku, nie pojawił się na lotnisku. Jego żona też nagle rozpłynęła się w powietrzu. Pojawiała się kilkakrotnie w dziwnych okolicznościach w różnych miejscach w kraju, ale i po niej w 1995 roku zaginął wszelki ślad.

W 2010 zaginął także ślad po policjancie zajmującym się sprawą zaginięcia Grinberga, majorze Padilli.

***

Ten post miał być początkowo jedynie krótkim wpisem na blogu. Chciałam tylko wrzucić ten trailer, który wklejam na dole. O Grinbergu napisać słówko, wkleić jakiś link do informacji o nim. Zaczęłam go googlować na różne sposoby, ale nie mogłam znaleźć nic na jego temat w polskim internecie. Zdziwiło mnie to, przywykłam w Meksyku do tego, że jest postacią znaną i w niektórych kręgach kultową. Dlatego zdecydowałam się napisać trochę więcej.

Po więcej informacji o doktorze Grinbergu, odsyłam do:
artykułu po hiszpańsku: "Jacobo Grinberg: su genial obra y su misteriosa desaparición"
wywiadu radiowego "La Teoría Sintérgica del Dr. Jacobo Grinberg" (po hiszpańsku)
wywiadu z nim dla programu "El sol de medianoche" (po hiszpańsku)
- kolejnego wywiadu z Grinbergiem (po hiszpańsku)
artykułu "Looking for Doctor Grinberg," autorstwa Sama Quinonesa (po angielsku, tutaj fragment)

A zatem trailer! Hiszpańska reżyserka Ida Cuéllar przygotowuje film o Grinbergu i jego zniknięciu, rozmawia z jego bliskimi. Środki na postprodukcję zbiera poprzez finansowanie społecznościowe:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz