7 wynalazków, które świat zawdzięcza Meksykowi

To z Meksyku na cały glob wywędrowały takie produkty jak pomidory, fasola, kukurydza, chilli, awokado, wanilia, dynia... Ale Meksykanom świat zawdzięcza znacznie więcej! Dzisiaj piszę o najpopularniejszych wynalazkach, które Meksyk dał ludzkości.


1) Czekolada
Jeden z najgenialniejszych wynalazków ludzkości wywodzi się właśnie z Meksyku. Sama nazwa pochodzi od "xocoatl", słowa w języku nahuatl oznaczającego "gorzką wodę", a archeologowie wskazują, że napój ten był pity na terenie dzisiejszego Meksyku nawet 2000 lat przed naszą erą. Pito go na zimno, z dodatkiem cynamonu, chilli, miodu. Czekolada była prawdopodobnie napojem rytualnym, dostępnym tylko wyższym warstwom społecznym. Nasiona kakao używane były także jako sposób płatności.

2) Popcorn
Kukurydzę uprawiano w Meksyku prawdopodobnie już 9 tysięcy lat temu, a najstarsze dowody na jej prażenie sięgają 3600 lat p.n.e. Popcorn przygotowywano w glinianych garnkach i nazywano go "momochtli". Jego użycie wśród kultur zamieszkujących tereny obecnego Meksyku zanotował zarówno Krzysztof Kolumb, jak i Bernardino de Sahagún. Danie szybko przejęli kolonizatorzy, na początku serwując je z mlekiem i cukrem jako przysmak śniadaniowy. Po hiszpańsku "popcorn" nazywany jest "palomitas", czyli "gołąbkami".

3) Guma do żucia
Ludzie w wielu miejscach na świecie od niepamiętnych czasach żuli różnego typu rośliny, nasiona, wosk i żywice, jednakże bezpośrednich korzeni dzisiejszej gumy do żucia należy szukać właśnie na terenach dzisiejszego Meksyku. Tam bowiem żuto "chicle", które do produkcji gumy do żucia służy do dzisiaj. Pozyskuje się je z mleczka rośliny zwanej sączyńcem. Drzewo to w mlecznym soku, który można znaleźć w jego gałęziach, owocach i korze, ma 50% gumy. W Meksyku na określenie gumy do życia do dzisiaj używa się właśnie słowa "chicle".

4) Spłuczka toaletowa
Mechanizm spustowy wody, w którym po napełnieniu całego zbiornika zawór zostaje zamknięty automatycznie przy pomocy pływaka, to już również wynalazek pochodzący z ziem dzisiejszego Meksyku. Spłuczkę toaletową wynalazł w 1790 roku żyjący tu ksiądz i naukowiec, José Antonio de Alzate. Alzate był także filozofem, astronomem, kartografem, geografem, historykiem, botanikiem oraz dziennikarzem.

5) Falochron 
System ochrony nabrzeży przed falami to dzieło meksykańskiego inżyniera Mauricia Porrasa Laborde. To on wymyślił, by wielkie worki wielkości 2 na 6 metrów wypełnić piaskiem z dna morza i dodać doń cementu. Takie szybkie i ekonomiczne w produkcji "kamienne worki" służyły do zabezpieczania molo, pirsów i innych budowli portowych.

6) Pigułka antykoncepcyjna
Meksykański chemik Luis Miramontes miał jedynie 26 lat, kiedy w 1951 uzyskał syntetyczny noretisteron, zastosowany w jednych z pierwszych ustnych środków antykoncepcyjnych. Osiągnięcie to było wielokrotnie wybierane w ogólnoświatowych rankingach jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości, zaś w 2005 Meksykańska Akademia Nauk nazwała odkrycie Miramontesa "najważniejszym meksykańskim wkładem w rozwój światowej nauki  w historii". Sam Miramontes nazywany jest często "ojcem pigułki".

7) Kolorowa telewizja
Guillermo González Camarena miał jedynie 22 lata, kiedy w 1940 roku zaprezentował skonstruowany przez siebie kolorowy telewizor. W 1942 roku uzyskał pierwszy na świecie patent na kolorową telewizję, a dwa lata później udało mu się doprowadzić do pierwszej transmisji kolorowych obrazów, której dokonał ze swojego laboratorium w Mieście Meksyk. Lata później, w 2003 roku, inny Meksykanin - Manuel R. Gutiérrez Novelo opracował technologię pozwalającą na stworzenie telewizji 3D.